KPK Finanse Kredyty 2019

Płatności HCE – na czym polegają?

Polskie banki starają się podążać za nowinkami technologicznymi. Celem takich działań jest nie tylko zdobycie nowych, żądnych takich rozwiązań klientów, ale ułatwienie i usprawnienie płatności w dowolnym czasie i miejscu bez konieczności posiadania gotówki czy nawet karty płatniczej – wystarczy telefon. Już kilka lat temu wprowadzono rozwiązania wykorzystujące technologię NFC. Dzisiaj niemal wszystkie banki wycofały się z tej innowacji na rzecz bardziej atrakcyjnego systemu, niewymagającego ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z obsługą kart SIM czyli HCE.

Host Card Emulation omija konieczność posiadania specjalnej karty SIM NFC i angażowanie operatora sieci komórkowej. Dane z karty są bowiem zapisane na smartfonie, w aplikacji danego banku. Płatność z wykorzystaniem HCE jest szybka – po wprowadzeniu kwoty zakupu przez sprzedającego telefon z odblokowanym ekranem zbliża się jedynie do terminala płatniczego i gotowe. Niestety nie w każdym telefonie możemy cieszyć się elektronicznym portfelem. Musi spełniać podstawowe wymagania, tj.
– posiadać NFC,
– wersja systemu Android nie starsza niż 4.4 lub Windows 10
– posiadać zainstalowaną aplikację banku z aktywną kartą HCE.

Instalacja odbywać się może za pośrednictwem bankowości internetowej (w odpowiedniej zakładce dokonujemy aktywacji, dowiązujemy właściwą kartę, np. debetową, zatwierdzamy warunki umowy, ustalamy PIN do autoryzacji płatności na wyższe kwoty). Płatność przypomina te zbliżeniowe dokonywane z użyciem karty. Do kwoty 50 zł nie wymagane jest potwierdzenie transakcji. By skorzystać z portfela nie jest potrzebny nawet dostęp do Internetu. W trybie online dokonuje się tylko autoryzacji płatności.

Rzecz jasna w bankach rozwiązania dotyczące korzystania z technologii HCE mogą się nieco różnić. Na rynku taką usługę oferuje obecnie Getin Bank, PEKAO SA, PKO BP, BZ WBK i Eurobank. Lada moment zostaną uruchomione i w kolejnych bankach.

Warto podpytać o szczegóły w placówce swojego banku, by w pełni wykorzystywać możliwości tego typu płatności, tym bardziej, że bank z tego tytułu nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Może się to okazać praktycznym rozwiązaniem na nadchodzące wakacje.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie lipiec 2019
kredyty gotówkowe porównanie lipiec 2019
najlepsze konta osobiste lipiec 2019
karty kredytowe promocje lipiec 2019