Pożyczki z gwarantem – na czym polegają, dla kogo są przeznaczone, ile możemy pożyczyć?

Pożyczki z gwarantem – na czym polegają, dla kogo są przeznaczone, ile możemy pożyczyć?

Firmy pozabankowe oferują pożyczki dla każdego – i to niezależnie od naszej aktualnej sytuacji finansowej. Nawet jeśli posiadamy już pewne zobowiązania nadal mamy realne szanse na zdobycie dodatkowej gotówki. Co prawda ciężko będzie nam ubiegać się o „tradycyjną” pożyczkę, ale na szczęście na rynku pozabankowym znajdziemy inne rozwiązania, które zagwarantują nam wsparcie finansowe. Istnieje jednak jeden warunek – musimy przedstawić stosowne zabezpieczenie.

Dla każdej instytucji pożyczkowej, zanim udzieli nam pożyczki, liczy się przede wszystkim nasza zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa. Gdy choć jeden z tych czynników nie spełnia minimalnych wymagań możemy być niemal pewni, że nasz wniosek zostanie odrzucony. Jeśli jednak decyzja będzie pozytywna najczęściej musimy liczyć się z gorszymi warunkami.
Warto jednak zauważyć, że rynek pożyczkowy oferuje nam wiele różnorodnych produktów. Stąd też osoby, które nie mają zbyt dobrej historii finansowej mogą nadal realnie ubiegać się o dodatkową gotówkę. Dla takich klientów stworzono pożyczki innego rodzaju. Do tej grupy należy pożyczka z gwarantem.

Gwarant – kto to jest?

Hasło „gwarant” jest dość często używane w żargonie bankowym. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z pożyczkami z pewnością natkniemy się na tego typu określenie. Warto wiedzieć, że wspomniany gwarant to także żyrant czy po prostu poręczyciel. Z tymi terminami spotkamy się zarówno w przypadku firm pozabankowych, ale również banków czy SKOK-ów. Nie ważne gdzie będziemy chcieli zaciągnąć pożyczkę – w każdym z wymienionych miejsc zasada odpowiedzialności gwaranta jest niemalże taka sama. A to oznacza, że jeśli główny pożyczkobiorca nie będzie w stanie spłacać swoich zobowiązań na czas to poręczyciel gwarantuje ową spłatę.

Jak zatem widać bycie żyrantem niesie za sobą sporą odpowiedzialność. Czy posiadanie takiego statusu pociąga za sobą jakiekolwiek korzyści? Niestety nie. Poza tym, że zrobimy komuś sporą przysługę jednocześnie dużo ryzykujemy. To sprawia, że poręczycielami są zazwyczaj osoby z rodziny lub naprawdę bliscy znajomi. W innych przypadkach możemy najczęściej usłyszeć odmowę – w końcu mało kto chce brać na siebie tak dużą odpowiedzialność. Dodatkowo nie ma tutaj mowy o żadnej korzyści. Jednakże wyjściem z tej sytuacji może być gwarant instytucjonalny.

Jak wygląda pożyczka z gwarantem?

W przypadku klasycznej pożyczki najczęściej podajemy swoje dochody i wydatki. To wystarczy pożyczkodawcy, by ocenić naszą zdolność kredytową i na jej podstawie udzielić nam pomocy finansowej. Jeśli jednak jesteśmy np. zadłużeni lub nie mamy jak wykazać swoich zarobków możemy ubiegać się o pożyczkę z gwarantem. Aby firma pozabankowa była spokojna, iż spłacimy całe zobowiązanie musimy przedstawić jej zabezpieczenie pożyczki właśnie w postaci gwaranta. Warto wiedzieć, że nie zawsze to my musimy go szukać. Pomóc może nam w tym sam pożyczkodawca znajdując nam żyranta instytucjonalnego. Zazwyczaj jest to firma z nimi współpracująca.

Wyróżniamy jeszcze poręczyciela indywidualnego. Tak nazywamy osobę, którą sami wyszukaliśmy. Jednakże w tym przypadku czeka nas więcej formalności. Dodatkowo musimy uzyskać akceptację firmy, która udzieli nam pożyczki. Niezależnie od tego z jakim gwarantem mamy do czynienia będzie na nim ciążył obowiązek spłaty naszego zadłużenia w momencie, kiedy to my nie będziemy go spłacać w terminie.

Kto może ubiegać się o pożyczki w gwarantem?

Pożyczka z gwarantem nie jest zbyt popularna. Zdajemy sobie sprawę, że musimy znaleźć poręczyciela, a o to jest coraz trudniej. Posiadamy coraz większą wiedzę na ten temat i mało kto chce wziąć na siebie tak dużą odpowiedzialność. Poza tym o pożyczkę z żyrantem starają się przede wszystkim osoby zadłużone co jeszcze bardziej pogłębia problem znalezienia osoby trzeciej. Mając nieciekawą sytuację finansową ciężko będzie nam znaleźć nawet kogoś z rodziny kto dowie się, że chcemy starać się o kolejne zobowiązanie.

Tego typu pożyczki przeznaczone są tak naprawdę dla każdego. Ale w głównym stopniu korzystają z niej osoby mające już długi. Jeśli faktycznie znajdziemy gwaranta to możemy liczyć na lepsze warunki wsparcia finansowego. W większości przypadkach sam fakt jego posiadania sprawia, że mamy jakiekolwiek szanse na otrzymanie pożyczki.

Pożyczka z gwarantem – o jakie kwoty możemy się starać?

Ta kwestia ustalana jest indywidualnie. Duże znaczenie ma tutaj obecna sytuacja finansowa indywidualnego żyranta i tego jak dużą kwotę jest on w stanie poręczyć. W przypadku tej opcji podstawowym zabezpieczeniem pożyczki jest właśnie indywidualne poręczenie. Nieco inaczej wygląda to, kiedy w grę wchodzi gwarancja instytucjonalna. Wtedy głównie patrzy się na zdolność pożyczkową osoby, która wnioskuje o pomoc finansową. Stąd też będąc bardzo zadłużonym lub mając niesystematyczne zarobki nie otrzymamy możliwości pożyczenia dużych kwot.

Pożyczka z gwarantem przez Internet – czy to możliwe?

Tego rodzaju pożyczki wymagają dodatkowych formalności, a to automatycznie sprawia, że cały proces nie może zostać wykonany w pełni online. W większości przypadków pożyczkodawcy dają nam możliwość jedynie pozostawienia swoich danych kontaktowych w formularzu. Łatwiej i szybciej możemy to wszystko załatwić, kiedy mamy do czynienia z poręczycielem instytucjonalnym. Wtedy to wiele formalności wykonywanych jest automatycznie, np. udzielona gwarancja. Dzięki temu większości etapów możemy przejść online. Niestety takie oferty są sporadyczne.

Kto może zostać gwarantem?

W zależności od firmy udzielającej nam pożyczki wymagania względem żyranta mogą się różnić. Są jednak pewne kryteria, którymi powinien charakteryzować się każdy poręczyciel – powinien on posiadać odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność finansową. Muszą one podołać warunkom pożyczki. W niektórych przypadkach mile widziane jest posiadanie np. nieruchomości, która może stanowić kolejną gwarancję spłaty zadłużenia. Dokładne wymagania warto wcześniej przeczytać na stronie pożyczkodawcy. Może on wymagać, by gwarant był w danym przedziale wiekowym lub zamieszkiwał na terenie naszego kraju.

Pożyczka z poręczycielem a formalności

W momencie wypełniania wniosku o pożyczkę z pewnością natkniemy się na pytania dotyczące naszego gwaranta. Wybierając żyranta indywidualnego musimy liczyć się z tym, iż dana osoba będzie musiała podpisać umowę gwarancji. Dodatkowo, jeśli zażyczy sobie tego pożyczkodawca, owa umowa może zostać sporządzona w obecności notariusza.

Tych wymagań może być jednak jeszcze więcej. W wielu przypadkach będziemy musieli wysłać kopię dowodu osobistego gwaranta. Niekiedy firmy pozabankowe proszą także o przesłanie wyciągu z konta bankowego osoby będącej naszym poręczycielem. Procedura pożyczkowa uruchamiana jest dopiero wtedy, kiedy prześlemy wszystkie niezbędne formalności, a w tym osobiście podpisaną przez żyranta gwarancję (zobacz najlepsze pożyczki ratalne na ranking.co.pl).

Jakie są wymagania wobec pożyczkobiorcy i poręczyciela?

Podstawą do ubiegania się o pożyczkę z gwarantem jest ukończenie 18 lat przez pożyczkobiorcę i pełna zdolność do czynności prawnych. Często firmy ustalają jednak swoje własne wymagania względem osoby zaciągającej pożyczkę – by posiadała stały adres zamieszkania w naszym kraju, miała ukończone min. 20 lat czy posiadała stały dochód.

Wszystkie te kwestie dotyczą także samego poręczyciela. W wielu przypadkach firmy udzielające pożyczek oczekują, że owe osoby posiadają nawet wyższe zarobki niżeli sama osoba wnioskująca. W innych przypadkach powinna przedstawić posiadanie nieruchomości będącej zabezpieczeniem udzielanej pomocy finansowej.

Podsumowanie

Posiadanie statusu poręczyciela nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Niesie to za sobą dużą odpowiedzialność. Jeśli jako pożyczkobiorcy nie będziemy dotrzymywać terminów spłaty to całym naszym zobowiązaniem zostanie obciążony gwarant. Takie sytuacje nie należą do przyjemnych. Inni doskonale zdają sobie sprawę z obowiązków bycia żyrantem i nie są skłonni pomóc osobom, które i tak zazwyczaj mają już długi. Stąd też jeśli już znajdziemy osobę, która zgodzi się być naszym poręczycielem, ubiegajmy się o pożyczkę dopiero wtedy, kiedy będziemy pewni, że damy radę ją spłacić na czas.