KPK Finanse Kredyty 2019

Prawa i obowiązki stron umowy leasingu

Istotnym obowiązkiem leasingodawcy jest wydanie rzeczy korzystającemu, która powinna być w identycznym stanie, w jakim została przekazana finansującemu przez zbywcę. W związku z tym, finansujący ponosi odpowiedzialność za przedmiot i jego ewentualne wady bądź uszkodzenie do czasu przekazania go korzystającemu. Po przekazaniu go cała odpowiedzialność przechodzi na leasingobiorcę. Jeżeli rzecz w posiadaniu już korzystającego ulegnie uszkodzeniu bądź utracie to umowa leasingu wygasa, a on sam jest wzywany przez leasingodawcę do zapłaty pozostałych rat (pomniejszonych o korzyści finansującego). Z tego względu zalecane jest wykupienie przez leasingobiorcę ubezpieczenia od utraty przedmiotu.

Korzystający ma prawo do wystąpienia z roszczeniami w razie wad prawnych i fizycznych rzeczy, gdyż to on użytkuje i eksploatuje rzecz będącą przedmiotem umowy. Zgodnie z tym, leasingobiorca ma prawo do żądania odstąpienia przez leasingodawcę od umowy ze zbywcą. Z drugiej zaś strony leasingodawca nie może odstąpić od umowy ze zbywcą, jeżeli korzystający tego nie zażąda. Oprócz tego korzystający posiada naturalnie obowiązek używania i pobierania pożytków z przedmiotu zgodnie z umową, a także jest zobligowany do wnoszenia rat w wyznaczonych terminach. W razie niewykonania tych warunków może ponieść surowe konsekwencje z zerwaniem umowy włącznie.

Finansujący ma prawo do rozwiązania umowy przed upływem terminu, w razie nienależytego używania środka trwałego lub utrzymywania go w niewłaściwym stanie. W przypadku zaniechania płacenia rat, leasingodawca ma prawo złożyć pisemne upomnienie wobec korzystającego. Ponadto „prawo finansującego chroni przepis art. 709 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego, z którego wynika, że bez jego zgody korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej”, a w razie niedostosowania się do tego przepisu, korzystającemu może zostać wypowiedziana umowa ze skutkiem natychmiastowym, chyba że posiada ona zapisany termin wypowiedzenia.

Jako, że finansujący przez cały okres umowy leasingu jest właścicielem rzeczy, po jej zakończeniu powinnością korzystającego jest zwrócenie mu przedmiotu. Kontrakt może zawierać klauzulę przewidującą przekazanie rzeczy korzystającemu po wygaśnięciu okresu umowy, o ile finansujący zobowiązał się przenieść na niego jej własność bez dodatkowych świadczeń. W przypadku wystąpienia kolejnych warunków, dopiero po spełnieniu ich przez korzystającego, leasingodawca przekazuje mu przedmiot w posiadanie.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie marzec 2024
kredyty gotówkowe porównanie marzec 2024
najlepsze konta osobiste marzec 2024
karty kredytowe promocje marzec 2024