KPK Finanse Kredyty 2019

Wcześniejsza spłata kredytu: ile pieniędzy można odzyskać?

Kredyt to duże obciążenie zarówno finansowe, jak i psychiczne. Chociaż umowa przewiduje odpowiednie terminy spłaty, niekiedy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązania we wcześniejszym terminie. Pamiętajmy, że w tym wypadku należy nam się zwrot części poniesionych opłat – proporcjonalnie do okresu, w którym nie będziemy korzystać z kredytu.

Niestety instytucje bankowe bardzo często oszukują swoich klientów, nie zwracając im należnej kwoty, gdy dojdzie do wcześniejszej spłaty zadłużenia. Chodzi głównie o jednorazowe koszty, które kredytobiorca musiał ponieść przy podpisaniu umowy. Tego typu sprawy należą do jednych z najczęstszych problemów, jakie trafiają do Rzecznika Finansowego. Instytucje bankowe nie wymagają wprawdzie od swoich klientów spłaty odsetek czy składek na ubezpieczenie, jednak bardzo często nie zgadzają się na zwrot części prowizji.

Przykładowo, jeżeli kredytobiorcy udało się spłacić kredyt w połowie okresu trwania umowy, powinien otrzymać 50% zwrot opłaconej wcześniej prowizji. Takiego zdania jest zarówno Rzecznik Finansowy, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oczywiście klientowi nie przysługuje zwrot wszystkich opłat – nie należy mu się zwrot za opłaty notarialne oraz koszty poniesione w ramach ustanawiania zabezpieczeń kredytowych. Jeśli jako kredytobiorcy czujemy się pokrzywdzeni przez bank, który nie wywiązał się z umowy i nie zwrócił nam części kosztów, które nam się należą, warto dochodzić swoich spraw i oddać spraw w ręce Rzecznika Finansowego. Mimo, że nie jest to organ, którego interpretacja przepisów jest wiążąca, to takie zdanie takiej instytucji jest brane pod uwagę przez banki.

Pamiętajmy, że my jako klienci banku mamy nie tylko obowiązki, ale także swoje prawa. Nie obawiajmy się, że za instytucją bankową stoi szereg prawników i ekspertów, z którymi i tak nie wygramy. Powinnyśmy walczyć o swoje, w końcu tu chodzi o nasze ciężko zarobione pieniądze.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie styczeń 2020
kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2020
najlepsze konta osobiste styczeń 2020
karty kredytowe promocje styczeń 2020