KPK Finanse - pożyczki bankowe 2019

Kredyt odnawialny – wady i zalety

Bardzo często kredyt odnawialny i debet na koncie traktowane są jako ten sam produkt. Nic bardziej mylnego – mimo wielu podobieństw różnią się, głównie czasem spłaty i wysokością. Debet jest niższy i okres spłaty wiele krótszy od kredytu odnawialnego.

Kredyt odnawialny, bo nim się zajmiemy, ma wiele zalet, ale także wad – jak każdy kredyt. Cechą charakterystyczną tego produktu bankowego jest to, że jest powiązany z rachunkiem osobistym prowadzonym w banku. Nie ma zatem potrzeby zakładać oddzielnego konta, wystarczy ROR.

Zalety

Największa zaletą jest brak zbędnych formalności przy przyznawaniu kredytu odnawialnego na koncie. Można z niego korzystać wielokrotnie bez potrzeby zawierania kolejnych umów. Schemat wygląda tak, że jeśli spłacimy wykorzystaną część środków z limitu możemy z nich korzystać po raz kolejny i tak wkoło. Wystarczy przy tym jeden wniosek i pozytywna decyzja o przyznaniu kredytu odnawialnego, by korzystać z dodatkowych środków w razie potrzeby. Umowa zwykle po roku jest przedłużana, więc nie ma potrzeby dostarczania kolejnych zaświadczeń od pracodawcy itd. Z historii na rachunku analitycy bankowi są w stanie wyczytać naprawdę wiele. Wysokość limitu uzależniona jest zazwyczaj od wysokości wpływów na rachunek. Najczęściej banki przyjmują limit 3 miesięcznych wpływów na konto – więc im wyższe wpływy, tym wyższy kredyt odnawialny.

Kredyty odnawialne są zwykle tańsze, niż inne produkty kredytowe banku. Wynika to najczęściej z naliczania odsetek jedynie za okres wykorzystania środków z limitu, a nie całej przyznanej kwoty kredytu. Umiejętnie korzystając z przyznanych środków można mieć tani kredyt w razie potrzeb.

Wady kredytu odnawialnego

Oczywiście jak większość produktów finansowych kredyt odnawialny ma i wady, choć jest ich niewiele. Głównie chodzi tu o opłatę, najczęściej pobieraną raz do roku, choć niektóre banki w ramach promocji rezygnują z jej pobierania przez określony czas. Wysokość takich opłat to średnio 0,5 do 3% wysokości limitu, nie mniej niż kwota określona w tabeli opłat i prowizji banku (najczęściej to kilkadziesiąt złotych rocznie).

Jeśli umiejętnie wykorzystamy przyznany limit ROR jesteśmy w stanie sporo zyskać i to dość tanim kosztem. Warto rozpatrzeć taką opcje, gdyż może być ciekawa alternatywa dla tradycyjnego kredytu bankowego. Oczywiście jak w każdym przypadku trzeba dokładnie przeliczyć, co dla nas będzie bardziej opłacalne.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie maj 2020
kredyty gotówkowe porównanie maj 2020
najlepsze konta osobiste maj 2020
karty kredytowe promocje maj 2020