KPK Finanse Kredyty 2019

Szukasz dodatkowej pracy? 5 sprawdzonych sposobów, jak dorobić w czasie wakacji.

Wakacje to dla jednych czas odpoczynku, a dla innych okazja do dodatkowego zarobku. W miesiącach letnich możliwości dorobienia sobie mamy naprawdę wiele. Każdy znajdzie coś na miarę swoich umiejętności i możliwości czasowych zarówno osoba pracująca na stałe na etacie, jak i uczeń lub student chcący podjąć wakacyjną pracę.

Ze względu na to, że w okresie letnim w wielu sektorach potrzebna jest duża ilość dodatkowych pracowników, możemy liczyć na dobre stawki. Wakacyjna praca- choćby taka wieczorami lub w weekendy, pozwoli nam szybko poreperować domowy budżet lub uzbierać sporą sumkę na zakup nowego komputera czy wyjazd na wakacje jesienią po sezonie. Sprawdź, gdzie znaleźć pracę w wakacje.

1. Gastronomia

W czasie wakacji restauracje otwierają letnie ogródki, a bary szybkiej obsługi i bistra przeżywają oblężenie. Zarówno w mieście, jak w miejscowościach nadmorskich, w górach, czy nad jeziorami w okresie letnim zawsze potrzebna jest duża ilość dodatkowych pracowników. Praca w gastronomii, choć niekiedy wyczerpująca, nie jest trudna i może ją wykonywać właściwie każdy. Zatrudnienie znajdziemy w takich zawodach jak kelner, pomoc kuchenna, deserant, asystent kucharza czy kasjer. Wystarczy posiadać aktualne badania do celów sanitarno- epidemiologicznych, a znalezienie dobrze płatnej pracy w gastronomii nie powinno nam zająć więcej niż kilka dni. Z reguły nie trzeba mieć żadnych szczególnych kwalifikacji- wystarczy uczciwość oraz zapał do pracy.

2. Handel

Również handel przeżywa rozkwit w okresie letnim. Dotyczy to zarówno pracy na otwartych targowiskach, czy straganach z owocami i warzywami na osiedlach, jak i sklepów odzieżowych w centrach handlowych. W tych ostatnich lato to najczęściej czas dużych wyprzedaży, a w połączeniu z trwającym okresem urlopowym, zapotrzebowanie na ręce do pracy zdecydowanie wzrasta. Warto więc przejrzeć internetowe portale z ofertami pracy lub po prostu wydrukować CV i udać się do centrum handlowego, gdzie bardzo często na witrynach poszczególnych sklepów widnieje informacja o poszukiwaniu pracowników. Praca w handlu to z reguły elastyczny grafik, na który mamy pływ, ponadto istnieje duża szansa, że jeśli się sprawdzimy, będziemy mogli kontynuować pracę również jesienią w mniejszym zakresie godzin dopasowanych na przykład do rozkładu zajęć na uczelni.

3. Turystyka

Różnego rodzaju obiekty wypoczynkowe takie jak hotele, hostele, motele, schroniska młodzieżowe, ośrodki w miejscowościach wypoczynkowych, to miejsca, które co roku potrzebują dużej liczby pracowników sezonowych. Pracę znajdziemy na takich stanowiskach jak recepcjonista, pokojowa, sprzątaczka, concierge czy bagażowy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością czeka nas ciężka praca, ale zdecydowanie możemy liczyć na dobre stawki, co pozwoli nam odłożyć przez wakacje sporą sumkę. Oczywiście na znacznie łatwiej tego typu pracę dostaną osoby znające języki obce. Mogą one liczyć również na dużo lepsze wynagrodzenie.

4. Zastępstwa

Dla wielu korporacji wakacje to trudny czas ze względu na urlopy stałych pracowników. Rozwiązaniem jest zatrudnianie pracowników tymczasowych na okres letni, co staje się coraz bardziej popularne. Możemy liczyć zarówno na posadę recepcjonisty w biurowcu, sekretarki, jak i pracownika administracyjnego. Stanowisko, o jakie możemy się ubiegać oraz wynagrodzenie, na jakie możemy liczyć, są w dużej mierze uzależnione od posiadanych przez nas kwalifikacji. Warto latem na bieżąco przeglądać internetowe serwisy z ofertami pracy w poszukiwaniu takich ogłoszeń lub wysłać mailem albo zanieść osobiście swoje CV do co najmniej kilku firm.

5. Prace sezonowe w rolnictwie i ogrodnictwie

Na pracowników do zbioru warzyw i owoców latem popyt jest ogromny. Nie powinniśmy więc mieć problemu w znalezieniu pracy w sektorze rolnym. Możemy zrywać truskawki, czereśnie, wiśnie, jabłka, borówki, pomidory, ogórki, cukinie i wiele innych warzyw i owoców. Pracę może dostać praktycznie każdy. Wystarczą chęci i sumienność w wykonywaniu obowiązków. Krótkie przeszkolenie stanowiskowe odbędziemy pierwszego dnia pracy. Stawki bywają różne- godzinowe lub akordowe. Pracując sprawnie, można dobrze zarobić. Trzeba jednak pamiętać, że często jest to ciężka praca, w różnych warunkach atmosferycznych (słońce, upał). Dlatego, jeśli nasza sprawność fizyczna jest bardzo niska lub mamy jakieś problemy zdrowotne, lepiej nie podejmować letniej pracy w rolnictwie i ogrodnictwie.

Lato to zawsze okres, w którym bezrobocie jest najniższe. Znalezienie pracy jest łatwe, tak naprawdę wystarczą chęci. Jeśli wiec chcemy dorobić, wakacje to idealny moment. Czasami ciężko jest znaleźć motywację do codziennego wstawania do pracy, podczas gdy inni cieszą się odpoczynkiem na urlopie, ale możemy być pewni, że ten wysiłek się opłaci.

Eliza Bieniasewicz
Finansiero.pl