KPK Finanse Kredyty 2019

Czy można oszczędzać zarabiając najniższą krajową?

Mimo, że w sieci nie brakuje portali oraz blogów poświęconych oszczędzaniu pieniędzy, to niektórym z nas budowanie zaplecza finansowego przychodzi z trudnością. Osoby, które do tej pory miały tendencje do wydawania pieniędzy nie mają łatwo, jednak oszczędzania można się nauczyć, także nic straconego. Ale od czego zacząć?

To, jaki mamy stosunek do pieniędzy z jednej strony wynika z naszego charakteru, ale również dużo zależy od wychowania. Jeżeli rodzice od początku uczyli nas oszczędności, z pewnością w dorosłym życiu dużo łatwiej jest nam zapanować nad domowym budżetem. Duże znaczenie ma także brak odpowiedniej wiedzy na temat finansów, w polskich szkoła niestety nie uczy się dzieci, jak gospodarować pieniędzmi i jak je gromadzić.

Oszczędzać można na wiele różnych sposobów, to kwestia bardzo indywidualna, tak czy inaczej trzeba zrezygnować z pewnych wydatków. Najlepiej zacząć od przeanalizowania swoich wydatków, być może znajdziemy wśród nich takie, których wcale nie musimy ponosić. Warto też przeanalizować oferty dostawców Internetu, energii elektrycznej, czy abonamentu telewizyjnego – może inne firmy oferują bardziej korzystne ceny. Na pewno pomogą też takie proste nawyki, jak gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, mycie zębów przy zakręconej wodzie, czy szybkie prysznice zamiast długich kąpieli. Oszczędzać można również na jedzeniu, po prostu kupujmy tyle produktów, ile potrzebujemy, zamiast część z nich wyrzucać do kosza. Na zakupy najlepiej wybierać się z uprzednio sporządzoną listą, dzięki temu jest mniejsza szansa, że w koszyku znajdą się produkty, których tak naprawdę w ogóle nie potrzebujemy.

Wiele osób pytanych o to, dlaczego nie odkładają pieniędzy tłumaczy, że nie mają wysokich dochodów. Nie powinno być to jednak przeszkodą w oszczędzaniu, pamiętajmy, że odkładanie nawet niewielkich kwot ma sens, ponieważ w dłuższe perspektywie czasu, można uzbierać dość sporą sumę. Polacy nie są najlepsi pod względem oszczędzania, mamy tendencje do wydawania pieniędzy albo życia na kredycie, tymczasem posiadanie zaskórniaków na czarną godzinę to duży komfort oraz większe poczucie bezpieczeństwa.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie maj 2024
kredyty gotówkowe porównanie maj 2024
najlepsze konta osobiste maj 2024
karty kredytowe promocje maj 2024