KPK Finanse Kredyty 2020

Jak zbudować poduszkę finansową na wypadek kryzysu?

Poduszka finansowa nie jest praktyką stosowaną powszechnie przez Polaków. Według statystyk większość z nas nie posiada większych oszczędność niż jednorazowa pensja i nie próbuje robić nic w tym kierunku. Często ma to przyczynę w niskich zarobkach, ale też i konsumpcyjnym stylu życia lub chęci korzystania z każdych środków, jakie są do dyspozycji w danej chwili. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat poduszki finansowej, podpowiadamy jak ją stworzyć i dlaczego warto ją posiadać.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to pewna suma pieniędzy, która jest naszym zabezpieczeniem na przyszłość. Jej nazwa wzięła się właśnie z tego, aby obrazować ew. upadek – problemy finansowe na poduszkę i wyjście cało z takiej sytuacji. Jest ona też nazywana pieniędzmi na czarną godzinę. Poduszka finansowa ma za zadanie zabezpieczyć nas przed wszystkimi nieprzewidzianymi sytuacjami w życiu, które mogą pojawić się bez wcześniejszego uprzedzenia. Rezerwa finansowa najczęściej powinna wystarczyć nam na ok. 6 miesięcy życia bez konieczności podejmowania pracy. Choć taka suma jest sugerowana przez specjalistów i ekonomistów, może być zarówno większa, jak i mniejsza. Poduszkę finansową tworzyć może każdy, niezależnie od tego, jak dużo zarabia, gdzie pracuje i jaki tryb życia finansowego prowadzi. Rezerwa finansowa może być tworzona na różne sposoby, o czym poniżej. Posiada też wiele plusów i korzyści, a każda osoba powinna w jakimkolwiek stopniu posiadać tego typu zabezpieczenie finansowe. Środki, które przetrzymujemy jako poduszkę finansową, nie mogą być wykorzystywane i wydawane na inne cele. Muszą być niezależną i odrębną pulą, która będzie miała jedynie takie przeznaczenie i będzie mogła być wydana jedynie na nieprzewidziane wypadki losowe. Nie możemy finansować z niej zatem zakupu nowego telefonu czy dobierać pieniędzy na wakacje. Pewnym wyjątkiem jest wykorzystanie środków z puli, aby tylko nieco przyspieszyć pewne wydatki. Możemy zatem skorzystać z jej części, aby opłacić wszystkie rachunki 1go danego miesiąca a 10 lub 20 uzupełnić pulę. Takie wypożyczenie pewnej części środków sprawi, że ułatwimy sobie zadanie finansowe, ale nie zmniejszymy puli. Poduszka finansowa może zatem pomagać nam również cyklicznie opłacać z góry opłaty czy inne wydatki, aby ich regulowanie było łatwiejsze.

Jak ją stworzyć?

Jeśli chcemy stworzyć poduszkę finansową, pierwszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z jej działaniem, poznanie wszystkich odpowiedzi na pytania, czy zaplanowanie całego procesu. Wiadomości tych nie jest sporo i wystarczy przeczytanie tekstu o niej lub zasięgnięcie informacji w internecie. Tworząc poduszkę finansową, najważniejsza jest regularność. Powinniśmy na początku określić, do jakiej sumy będziemy chcieli dążyć oraz regularnie przeznaczać na nią pewne kwoty. Sumy te mogą być różne w zależności od tego, jaka jest nasza sytuacja finansowo zawodowa. Na poduszkę finansową warto odkładać nadwyżki, z którymi nie mamy związanych konkretnych planów. Jeśli nie posiadamy wolnych nadwyżek, warto przeznaczać na ten cel połowę sumy kieszonkowego czy środków przeznaczonych na cele prywatne, bez których możemy się obejść. Suma rezerwy finansowej jest również zależna od tego, ile środków potrzebowalibyśmy hipotetycznie na przeżycie pół roku bez dochodu i od tego, na jakim poziomie prowadzimy nasze życie. Sumę taką możemy otrzymać, sumując np. wydatki z poprzedniego miesiąca i mnożąc je razy sześć.

Pieniądze możemy przetrzymywać w różnego rodzaju miejscach, a ich podział jest wręcz wskazany. Warto lokować je w bankach i w domach, tak by mieć dostęp do nich bez większego problemu, gdy pojawi się niespodziewana sytuacja. Przetrzymując wszystkie środki w domu lub w banku w razie kradzieży czy upadku banku pozostaniemy bez pieniędzy stałe lub na pewien czas. Optymalna liczba miejsc, gdzie warto przechować pieniądze to dwie lub trzy lokalizacje. Mogą być to po prostu różne banki lub różne miejsca fizyczne. Dzięki temu mamy pewność, że gdy będziemy potrzebowali naszych pieniędzy, będziemy mogli skorzystać z nich od ręki bez większego problemu.

Poduszka finansowa to nie jedynie środki pieniężne odłożone na czarną godzinę. Choć jest to dużo rzadsze zjawisko, rezerwę finansową możemy stworzyć z wielu innych rzeczy. Mogą być to złoto lub srebro, papiery wartościowe czy antyki. W ten sposób możemy łączyć inwestowanie z tworzeniem poduszki finansowej. Przedmioty, w jakich będziemy chcieli ulokować kapitał, powinny być wysokiej jakości oraz łatwo zbywalne, tak aby w razie potrzeby mieć szybki dostęp od środków.

Dlaczego warto posiadać poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to duża ilość korzyści i zdecydowanie warto ją posiadać. Pierwszym powodem jest fakt, że dzięki takiej puli pieniędzy będziemy mogli odpowiednio szybko reagować na nieprzewidziane negatywne wydarzenia finansowe. Dzięki temu nie poniesiemy konsekwencji braku pieniędzy Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi zdrowie, a konsekwencje mogą być odczuwalne przez wiele lat. Szybkie załatwienie sprawy takiej jak pilna naprawa auta czy okazjonalny wyjazd będą możliwe do zrealizowania od ręki. Mając własne środki, nie będziemy musieli dopiero uruchamiać kredytów czy limitów w kontach. Własne zabezpieczenie finansowe to też niezależność. W razie problemów np. utraty pracy będziemy mogli przez kilka miesięcy poszukać nowej — odpowiedniej, a nie decydować się na mniej korzystną posadę. Nie będziemy musieli prosić też innych osób o pomoc, co również daje niezależność. Stworzenie poduszki finansowej nie jest zadaniem trudnym i wymaga od nas jedynie dyscypliny finansowej oraz zaangażowania. Dzięki niej będziemy posiadali większą pewność siebie i większy komfort psychiczny, wiedząc, że jesteśmy przygotowani na różne negatywne wydarzenia w naszym życiu. Z pewnością u każdego człowieka takie wydarzenia pojawiają się w większej lub mniejszej ilości, dlatego powinniśmy być na nie przygotowani. Poduszkę finansową warto posiadać również jako uniwersalne zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami, gdyż pieniądze są uniwersalne i możemy wydać na dowolny cel, a gotówka w zdecydowanej większości przypadków pomoże wyjść nam z różnorodnych problemów.

Eliza Bieniasewicz
Finansiero.pl