Karty kredytowe

4 rodzaje kart płatniczych – jak działają karty debetowe, kredytowe, wirtualne i PrePaid!

Karty płatnicze to nie tylko popularne karty debetowe i karty kredytowe. Wśród kilku typów kart płatniczych znaleźć możemy jeszcze karty wirtualne czy karty przedpłacone PrePaid, które wraz z dwoma pierwszymi rodzajami stanowią cztery zdecydowanie najpopularniejsze i najpowszechniejsze rodzaje. W tym artykule prezentujemy dokładnie wszystkie te rodzaje kart płatniczych, odpowiadamy, na jakiej zasadzie działają i do czego są przeznaczane. Podpowiadamy też, kiedy warto wybierać konkretne typy.

Karta debetowa — do konta

Pierwszym rodzajem kart płatniczych, z jakimi się spotykamy to karty debetowe. Są to jedne z najpopularniejszych rodzajów i są wydawane do naszego konta bankowego. Aby je otrzymać, nie musimy spełnić żadnych warunków czy posiadać zdolności kredytowej. Najczęściej karty debetowe są darmowe, choć ostatecznie to od banku zależy czy zapłacimy za jej wydanie oraz ile i czy będziemy płacić za wypłaty gotówki z bankomatów itp. Karty debetowe są kartami płaskimi, czyli nie posiadają wypukłego druku. Dzięki nim możemy płacić we wszystkich miejscach, w których akceptowane są karty płatnicze. Najpopularniejszymi wydawcami kart debetowych są Visa, MasterCard czy American Express. Z pomocą karty debetowej zapłacimy również w internecie np. za zakupy czy usługi cyfrowe. Działanie karty debetowej jest stosunkowo proste. Jest ona wydawana do konta bankowego i służy wypłacaniu z niego środków. Możemy robić to, płacąc np. za zakupy bezgotówkowo, w internecie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Przy pomocy karty debetowej wypłacimy jednak tylko tyle środków, ile rzeczywiście znajduje się na naszym rachunku bankowym i nie będziemy mogli zadłużać się na minus. Karty debetowe obecnie przeważnie wydawane są “z automatu” przy zakładaniu konta i oferowane do większości rachunków.

Karta kredytowa — kredyt

Karta kredytowa to druga najpopularniejsza karta płatnicza tuż po karcie debetowej. Różni się ona jednak od niej znacząco. Głównym celem karty kredytowej jest kredyt oferowany klientom banku i w takim celu jest wydawana. Karta kredytowa jest zatem kartą z kredytem przyznawanym przez bank np. 2000 zł. Aby ją otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek o kredyt w banku. Następnie, jeśli jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, otrzymamy taką kartę wraz z elastycznym limitem. Karta kredytowa ma zatem formę kredytu bankowego. Jeśli otrzymamy już kartę z limitem np. 3000 zł, będziemy mogli elastycznie z niego korzystać np. wypłacać i wpłacać środki w celu uzupełnienia salda dowolnie — kiedy uznamy to za stosowne. Przy pomocy karty kredytowej — limit z karty możemy wypłacić w bankomacie w formie gotówki, płacić nim w internecie czy regulować stacjonarne rachunki np. w sklepie. Karty kredytowe mogą być darmowe lub będziemy musieli zapłacić np. za ich wydanie czy opłatę roczną w zależności od oferty banku.

Działanie karty kredytowej jest nieco bardziej złożone niż innych kart płatniczych. Jeśli posiadamy już aktywną kartę płatniczą z limitem np. 3000 zł i wypłacimy z niej np. 1000 zł, rozpoczynamy okres bezodsetkowy. Trwa on maksymalnie 56-58 dni w zależności od danego banku. Jeśli w tym czasie zwrócimy “pożyczone” pieniądze na kartę, nie zapłacimy nic za ich użycie. Na okres bezodsetkowy składa się 31 dni okresu rozliczeniowego i 26-28 dni na uregulowanie salda. Jeśli więc zatem wypłacimy pieniądze na jego początku, będziemy mogli bez opłat korzystać gotówki nawet przez blisko dwa miesiące — a jeśli pod koniec okresu rozliczeniowego będziemy mieli nieco ponad miesiąc czasu na uregulowanie długu. Jeśli nie wpłacimy środków w trakcie okresu bezodsetkowego, rozpocznie się naliczanie oprocentowania ok. 10% w skali roku od wykorzystanej sumy. Regulując na bieżąco oprocentowanie, będziemy mogli sami zdecydować czy bazową sumę spłacimy za kilka, czy kilkanaście miesięcy.

Karta wirtualna — do płatności internetowych

Karta wirtualna to karta płatnicza, która zyskuje stale na popularności i jako jedyna z całego zestawienia nie ma swojej fizycznej formy. Karta wirtualna służy do bezpiecznych płatności w internecie — bez podawania danych swoich podstawowych kart np. kredytowej czy debetowej, na których posiadamy znaczne sumy pieniędzy. Karty kredytowe wydają przeważnie wszystkie banki. Ma ona formę jedynie samego numeru, kodu bezpieczeństwa i daty ważności, które otrzymujemy np. e-mailem lub w bankowości elektronicznej. Do karty wirtualnej przypisane jest również konto, na które wpłacać będziemy pieniądze. Jeśli mamy już wyrobioną kartę wirtualną, wystarczy wpłacić na nią pieniądze oraz przy jej pomocy zapłacić rachunek w internecie. Aby wygenerować kartę wirtualną, nie musimy spełniać żadnych wymagań. Przeważnie będziemy musieli zapłacić np. kilkanaście złotych za jej wyrobienie i będziemy mogli płacić nią w internecie. Największym plusem karty wirtualnej jest fakt, że jeśli nasze dane zostaną skradzione, stracimy jedynie środki z karty wirtualnej a nie naszego głównego konta bankowego. Służy ona zatem do dokonywania płatności w sieci, aby nie ryzykować utratą pieniędzy z naszych głównych kart.

Karta PrePaid — Karta na doładowania

Ostatnim i najciekawszym rodzajem karty płatniczej jest karta przepłacona PrePaid. Jest to rodzaj karty na doładowanie, którą kupuje się bez zobowiązań w niektórych bankach. Jej cena to kilkanaście złotych. Po zakupie takiej karty jest ona przypisywana do naszej osoby. Kupić możemy ją w niektórych placówkach bankowych. Ma tradycyjną fizyczną plastikową postać i przypomina kartę debetową. Jej działanie jest bardzo proste. Wystarczy na rachunek techniczny karty lub w banku wpłacić określoną sumę pieniędzy i od tego momentu będziemy mogli płacić nią np. w sklepach, w internecie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Karta taka pomaga zwiększyć bezpieczeństwo i nie musimy używać karty, na której trzymamy np. całą naszą pensję. W razie kradzieży możemy kupić następną bez większego problemu. Karty PrePaid możemy również przekazywać np. dzieciom lub używać ich na wakacjach czy zagranicznych wycieczkach — karty Prepaid są wydawane również w walutach obcych. Z karty przedpłaconej korzystamy dowolnie i niezobowiązująco, nie płacąc abonamentów itp.

Eliza Bieniasewicz
Finansiero.pl