KPK Finanse - kredyty bankowe 2020

Co zrobić z oszczędnościami podczas epidemii?

Trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym narodowa kwarantanna nie skończy się ogólnokrajowym kryzysem gospodarczym. Pierwsze skutki lock-down’u obserwujemy już dzisiaj. Możliwe, że to właśnie recesja w gospodarce będzie najbardziej dotkliwą i długoterminową konsekwencją obecnej epidemii. Wśród społeczeństwa pojawiają się liczne i uzasadnione głosy wątpliwości co do tego, jaką strategię powinno się podjąć w kwestiach finansowych.

Pojawia się pytanie. Co robić z zgromadzonymi środkami? Wiele osób posiadających oszczędności zastanawia się, co w obecnej sytuacji będzie najbezpieczniejsze dla ich pieniędzy. Posiadanie oszczędności to gwarancja stabilizacji, jednak w tej kwestii pojawia się pytanie, gdzie umieścić swój kapitał. Rynek jest obecnie bardzo niestabilny, jednak należy zachować spokój, nie podejmować żadnych nieracjonalnych i pochopnych decyzji, takich jak trzymanie pieniędzy “w skarpecie”. Najważniejszym elementem bezpieczeństwa finansowego w niepewnych lub złych okresach jest płynność. Największą część pieniędzy warto dziś mieć w banku, nie patrząc na to, że zjada je inflacja. Trudno obecnie mówić o skutecznym pomnażaniu pieniędzy, powinniśmy skupić się na tym, by ich nie stracić. W normalnych okolicznościach podstawą dysponowania kapitałem byłoby inwestowanie, w dzisiejszych okolicznościach nie warto jednak ryzykować, zalecane są ostrożniejsze rozwiązania. Pieniądze najbezpieczniejsze są na koncie bankowym, zatem najrozsądniejsze wydaje się konto oszczędnościowe.

Rozsądna wydaje się być też dywersyfikacja oszczędności, czyli ulokowanie swoich pieniędzy w kilku miejscach. Pozwala to zabezpieczyć środki w obliczu nieprzewidzianych okoliczności. Obniżone stopy procentowe są zniechęcające, jednak ten stan rzeczy jest tymczasowy i nie zmienia to faktu, że oszczędzanie jest fundamentalną rzeczą w kwestii dbania o bezpieczeństwo finansowe w nadchodzącym okresie. Zalecane jest zatem ulokowanie swoich pieniędzy na koncie oszczędnościowym. W razie ewentualnej potrzeby, pieniądze można w każdym momencie i bez żadnych konsekwencji wypłacić, w przeciwieństwie do tego, jak ma to miejsce w przypadku przechowywania na lokacie. Mimo tego, że oprocentowanie obecnie nie wydaje się specjalnie korzystne, warto jest zapoznać się z różnorodnymi ofertami banków, pozwoli to dokonać najlepszego możliwego wyboru. Możliwe są specjalne oferty i bonusy, takie jak premie za otwarcie nowego konta, z których zdecydowanie warto skorzystać.

Eliza Bieniasewicz
Finansiero.pl