Kredyt konsumencki od podstaw
Poszukując atrakcyjnych ofert bankowych nie raz można napotkać nazwę „kredyt konsumencki”. Czym jest i czy różni się od pożyczki czy kredytu hipotecznego, bądź innego finansowego wsparcia?
Kredyt konsumencki jest specyficznym produktem bankowym opartym na przepisach ustawy o kredycie konsumenckim. Udzielany jest on konsumentom, a jego kwota nie może przekraczać 255550 zł (nie ma kwoty minimalnej, wyliczenie stosowane jest w odniesieniu do złotówki lub równowartości tej kwoty w walucie obcej). Kredytem konsumenckim jest prawie każdy kredyt ratalny, limit na karcie kredytowej, linia debetowa na koncie osobistym, czy pożyczka pozabankowa, o ile jest udzielana osobie fizycznej. Jeśli kwota kredytu jest wyższa niż ustawowo określona nie można go zdefiniować jako konsumencki (zwykle to kredyty dla firm – obrotowe bądź kredyty hipoteczne.
Z kredytem konsumenckim wiąże się dla kredytobiorcy szereg praw i przywilejów. Ustawa gwarantuje bowiem prawo do rzetelnych reklam (nie ma mowy o ukrytych czy niedopowiedzianych kosztach, musi być wskazane RRSO i przykład reprezentatywny). Poza tym kredytobiorca ma prawo uzyskania formularza informacyjnego o kredycie (przedstawia w tabeli najważniejsze koszty wynikające z tego zobowiązania), prawo do bezpłatnego projektu umowy, dzięki czemu możliwe będzie dokładne poznanie jej zapisów poza placówką banku oraz prawo do pełnej informacji o kredycie. Doradca musi przedstawić klientowi wszelkie wyjaśnienia i omówić szczegółowo ewentualne zapisy, niezrozumiałe dla potencjalnego kredytobiorcy. Ustawa zapewnia także możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, prawo do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. W każdej chwili kredytobiorca ma prawo otrzymać harmonogram spłat kredytu i to bez ponoszenia z tego tytułu żadnych kosztów.
Jak widać praw kredytobiorcy zaciągającego kredyt zwany konsumenckim jest wiele. Nie można zapominać o obowiązkach, ale to chyba oczywiste, że podstawowym jest przestrzeganie zapisów umowy kredytowej i terminowe regulowanie wyznaczonych rat. W każdym momencie klient ma możliwość zwrócenia się do banku o wyjaśnienia kwestii spornych i niezrozumiałych, a doradca z pewnością odpowie na wszelkie pytania. Możliwość spłaty kredytu przed czasem do niedawna wiązała się z naliczaniem wysokich prowizji – to oczywiste bo bank zarabia na klientach i oprocentowaniu, kosztach innych niż odsetki w terminie prognozowanej spłaty. Im dłuższy ten czas, tym zysk banku teoretycznie wyższy, bo i odsetki większe. Jeśli jednak kredytobiorca ma nadmiar gotówki w każdej chwili może kredyt nadpłacić, czy też zupełnie spłacić bez ponoszenia wysokich kosztów.
Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
– chwilówki online porównanie wrzesień 2024
– kredyty gotówkowe porównanie wrzesień 2024
– najlepsze konta osobiste wrzesień 2024
– karty kredytowe promocje wrzesień 2024