Banki kredyty KPK Finanse 2020

Zatrudnienie na umowę o pracę, a składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, czy innej umowy cywilnoprawnej i jednocześnie rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają ubezpieczeniom społecznym zwykle z jednego tytułu. Warunkiem koniecznym jest osiąganie z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenia, czy innych źródeł wymienionych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, przynajmniej minimalnego wynagrodzenia, w przeliczeniu na okres miesiąca, tj. obecnie 1750 zł brutto.

Jeśli spełniony zostanie ten warunek, składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane są z jednego stosunku, tj. wynagrodzenia z umowy o pracę, zlecenia itd. Przedsiębiorca może jednak opłacać te składki na zasadzie dobrowolnego ubezpieczenia. W przeciwnym razie obowiązek taki dotyczy zarówno wynagrodzenia, jak i działalności gospodarczej.

Warto wiedzieć, że ustawodawca nie określił, że wynagrodzenie minimalne musi pochodzić z jednego źródła, czy z całości etatu. W sumie oskładkowane wynagrodzenia muszą być równe, lub przekroczyć minimalne wynagrodzenie za pracę. Natomiast jeżeli wynagrodzenie jest niższe, z uwagi na przebywanie na zwolnieniu lekarskim, czy rozpoczęcie pracy w trakcie miesiąca – pod uwagę brane są te składniki wynagrodzenia, które przysługują w przeliczeniu na pełny miesiąc. Zasada zwolnienia z opłacania składek nie dotyczy okresu np. przebywania z tytułu zatrudnienia na urlopie bezpłatnym.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., nr 164, poz. 1027 ze zm.) określają zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu także osób zatrudnionych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. W tym przypadku niestety obowiązek taki powstaje z obu tytułów. Prowadząc działalność i będąc zatrudnionym zarówno na podstawie umowy o pracę, czy innej rodzącej obowiązek ubezpieczeń zmuszeni będziemy do odprowadzania składek z każdego tytułu, w kwocie określonej procentowo przez ustawodawcę. Z tytułu zatrudnienia na etacie będzie to kwota w wysokości 9% podstawy wymiaru. Składka z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wynosi obecnie (w 2015 roku) 279,41 zł. Część tej składki (7,75 % ) przedsiębiorca może odliczyć w miesiącu, w którym ją opłaci w rozliczeniu podatkowym.

Należy pamiętać, że o wszelkich zmianach należy informować ZUS. Tak jest i w przypadku zmiany obowiązku podlegania związanej z zatrudnieniem (dla prowadzących działalność), lub rozpoczęciem działalności (dla zatrudnionych na etacie). W terminie 7 dni należy dokonać odpowiednich zmian na obowiązujących formularzach zgłoszeniowych (ZUS ZWUA i ZUS ZZA).

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie listopad 2024
kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
najlepsze konta osobiste listopad 2024
karty kredytowe promocje listopad 2024