KPK Finanse Kredyty 2019

Kredyt refinansowy – co to jest?

Osoby spłacające kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty np. przed kilkoma laty, mogą w pewnym momencie zauważyć, że obecne oferty kredytowe są znacznie korzystniejsze dla kredytobiorców. Jeśli zatem uznamy, że spłacany przez nas kredyt hipoteczny jest po prostu za drogi, nie trzeba wcale godzić się na niezbyt korzystne dla nas warunki. Lepszym wyjściem jest zdecydowanie się na jego refinansowanie, czyli po prostu wzięcie kredytu refinansowego, przeznaczonego na spłatę wcześniejszego zobowiązania. Jest to jedne ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów kredytowych.

Refinansowanie kredytu może w praktyce obniżyć wysokość raty nawet o 30%, zatem, jeśli wzięliśmy kredyt czasie, kiedy banki niezbyt pobłażliwie podchodziły do swoich klientów, warto zastanowić się nad refinansowaniem. Refinansowanie nie jest bynajmniej niebezpieczne dla naszych finansów, nie polega ono na spłacaniu dwóch kredytów, ale raczej na zamienieniu jednego zobowiązania na inne. Idea refinansowania kredytu jest ułatwienie jego spłaty, poprzez obniżenie raty zobowiązania. Oczywiście można tego dokonać na kilka sposobów.

Oczywiście jednym z tych sposobów jest znaczne obniżenie oprocentowania kredytu refinansowego w stosunku do kredytu hipotecznego, który ma on zastąpić. Obecnie banki oferują nam nawet kredyty refinansowe, których oprocentowanie wynosi zaledwie 6%, zwykle nie przekracza ono zresztą 8%. Przeważnie banki oferują nam konkretne oprocentowanie w zależności od tego, ile pieniędzy chcemy pożyczyć oraz od wartości domu lub mieszkania, na których ciąży hipoteka. Co ważne, kredyty refinansowe cechują się bardzo często obniżona marża oraz brakiem prowizji za pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Wartość nieruchomości wpływa także na ostateczną wysokość udzielanego kredytu. Przeważnie banki i inne instytucje są w stanie udzielić kredytu refinansowego na kwotę w wysokości do 90% wartości nieruchomości obciążonej hipoteką. Tak np. wygląda oferta ING Banku Śląskiego. Chociaż kredyt refinansowy z założenia przeznaczony jest na spłatę kredytu hipotecznego z celem stricte mieszkaniowym, to jednak banki starają się i tym razem podejść do Kleina w bardzo tolerancyjny sposób. Przeważnie refinansowanie wiąże się także z udostępnieniem pewnej kwoty kredytu, która klient może przeznaczyć na absolutnie dowolny wybrany cel.

Jeśli zatem zauważymy, że obecnie można dostać kredyt na o wiele korzystniejszych warunkach niż wtedy, przyznano nam kredyt hipoteczny, nie warto zwlekać z decyzją. Najlepiej od razu skontaktować się z bankiem i omówić kwestie refinansowania zobowiązania. Oczywiście wcale nie musimy przy tym korzystać z oferty banku, w którym spłacamy kredyt – możliwe jest wybranie dowolnej odpowiadającej nam oferty. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto dokładnie przeliczyć, czy refinansowanie faktycznie jest dla nas opłacalne. Jak już wspomnieliśmy, refinansowanie często wiąże się z rozłożeniem spłaty kredytu na dłuższy okres. Z tego względu często bywa tak, że chociaż rata wyraźnie spada, to jednak koszt całego kredytu staje się nawet wyższy, ponieważ odsetki naliczane są od całego, wydłużonego okresu kredytowania.

Nie warto zatem podejmować lekkomyślnie decyzji o refinansowaniu kredytu. Należy przejrzeć liczne oferty banków, porównać koszty kredytów. Na pewno nie zaszkodzi także konsultacja z doradca finansowym, który może pomóc nam w dobraniu najlepszego w naszej sytuacji produktu finansowego.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie listopad 2024
kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
najlepsze konta osobiste listopad 2024
karty kredytowe promocje listopad 2024