KPK Finanse Kredyty 2019

Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego – jak i za ile?

Kredyt hipoteczny stanowi często jedyna możliwość, by spełnić marzenie o własnym M. Droga do uzyskania kredytu jest dość długa i wymaga wielu formalności. Zaciągany na wiele lat stanowi spore obciążenie dla kredytobiorców. Podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka. Co będzie, gdy po kilku, czy kilkunastu latach będziemy chcieli sprzedaż mieszkanie? Czy konieczna będzie spłata całości zadłużenia, by wykreślić wpis hipoteczny? Może jest szansa, by zmienić zabezpieczenie?

Decydując się na zamianę bądź sprzedaż mieszkania, zakup którego finansowany był kredytem z zabezpieczeniem hipotecznym, można w dalszym ciągu spłacać raty kredytu. Jednak operacja ta wiąże się z koniecznością zmiany zabezpieczenia. Długa droga i dość skomplikowana, ale możliwa. Przed złożeniem formalnego wniosku należy skompletować szereg dokumentów i uzbroić się w cierpliwość. Procedury przewidują podobne działania, jak dla osoby starającej się o kredyt na nowo. Związane jest to z badaniem zdolności kredytowej, oceną wartości proponowanego przez klienta zabezpieczenia kredytu. Każdy przypadek bank rozpatruje indywidualnie. Zmieniając zabezpieczenie bank zażąda przede wszystkim wniosku o zmianę, zaświadczenie o dochodach, dokumentację potwierdzającą stan prawny nieruchomości, która Stanowic ma nowe zabezpieczenie kredytu. Po dokładnej analizie bank, w formie aneksu do umowy pierwotnej, dokona zmian. Rzecz jasna nie za darmo. W zależności od banku koszt takiej zamiany wynosić może nawet kilka tysięcy złotych – kwota ta wyliczona będzie procentowo od sumy kapitału pozostałego do zapłaty. Zapłacimy tez za wszelkie działania banku, w tym wyceny nieruchomości, dokonanie wpisów w księdze wieczystej itp.

Przed podjęciem decyzji warto poznać tabele opłat bankowych, dopytać o szczegóły. Jeśli mamy inną opcję, lub np. do spłaty pozostało niewiele, warto uregulować pozostałe raty jednorazowo, wnosić o wykreślenie wpisu w księdze i dopiero wtedy dokonać zamiany, czy sprzedaży nieruchomości. Jeśli jednak sytuacja zmusza nas do szybkiego działania warto negocjować nowe warunki. Być może uda się obniżyć opłatę choć o kilka procent?

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie styczeń 2020
kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2020
najlepsze konta osobiste styczeń 2020
karty kredytowe promocje styczeń 2020