KPK Finanse Kredyty 2020

Kradzież dowodu osobistego – gdzie zgłosić?

Do niedawna utrata dowodu osobistego wymagała zgłoszenia tego faktu na Policji i w wydziale ewidencji ludności osobiście. Dzisiaj, w dobie Internetu, jest to możliwe online. Wystarczy Profil Zaufany.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło jesienią zeszłego roku nowy formularz dostępny na stronie obywatel.gov.pl. Prosty do wypełnienia, intuicyjny, a większość danych uzupełnia się automatycznie. Kradzież, zniszczenie czy zagubienie każdego dokumentu zawierającego nasze dane powinny być zgłoszone, by zapobiec wykorzystaniu pozyskanych informacji w celach przestępczych. Według statystyk na podstawie skradzionego dowodu osobistego wyłudza się kredyty, ale także wynajmuje auta, pokoje hotelowe itd. Bez zgłoszenia utraty dokumentu trudno jest takie działania wykryć. Na szczęście coraz częściej udaje się zapobiec takim czynom, dzięki odpowiednio szybkiej reakcji osoby poszkodowanej i zgłoszonej utracie dowodu.

Aby unieważnić dowód osobisty należy wejść na stronę obywatel.gov.pl, kliknąć opcję „Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego”, zaznaczyć „Przez Internet” i „Wyślij zgłoszenie”. Aby dokument był przyjęty, musi zostać podpisany Profilem Zaufanym. PZ można bez problemu założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, za darmo albo założyć w urzędzie (konieczna będzie osobista wizyta).

Po wysyłce zgłoszenia status unieważnienia dowodu można sprawdzić online. Także przez Internet można wnioskować o wyrobienie nowego dokumentu, konieczne będzie odpowiednie zdjęcie i uzupełnienie formularza do wyrobienia dowodu oraz wysyłka po podpisaniu PZ.

Trzeba pamiętać, że poza unieważnieniem dowodu i wyrobieniem nowego konieczne będzie zgłoszenie jego utraty na Policji i w banku. To ochroni nas przed wykorzystaniem naszej skradzionej tożsamości dla różnych, niezgodnych z prawem, celów.

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodu osobistego jest jego utrata (kradzież, zagubienie), zniszczenie, ale i reklamacje. Najwięcej zgłoszeń ma miejsce w okresie wakacyjnym, najmniej w I kwartale roku. Coraz częściej znalezione dowody osobiste są odnoszone do urzędów przez przypadkowych ich znalazców.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie wrzesień 2021
kredyty gotówkowe porównanie wrzesień 2021
najlepsze konta osobiste wrzesień 2021
karty kredytowe promocje wrzesień 2021