KPK Finanse Kredyty 2019

Zadośćuczynienia dla rodzin ofiar wypadków mogą być niższe o 30%

Zaniżanie wartości odszkodowania przez ubezpieczycieli to bardzo często praktyka zazwyczaj, aby wyegzekwować pieniądze, które się nam należą trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Tylko co trzecia osoba akceptuje wysokość zadośćuczynienia proponowanego przez ubezpieczyciela. Aby ukrócić nieuczciwe postępowanie firm ubezpieczeniowych, rozpoczęto prace nad standaryzacją wpłat. Rzecznik Finansowy ostrzega poszkodowanych, że kwoty ubezpieczenia ostatecznie mogą okazać się niższe nawet o 30% od tych przyznawanych przez sądy.

Rodzina osoby ubezpieczonej, która uległa wypadkowi śmiertelnemu może ubiegać się o odszkodowanie, jednak ze względu na brak ujednolicenia wartości zadośćuczynienia nie do końca wiadomo o jakiej kwocie mowa. Brak tabeli stawek sprawia, że ubezpieczyciele starają się minimalizować swoje straty proponując możliwe najniższe sumy świadczenia, za niedługo ma się to zmienić. KNF powołało Forum Zadośćuczynień, które wydało propozycję wdrożenia ustawy z taryfą stawek. Obecnie tylko 39% osób, którym należą się pieniądze z racji ubezpieczenia decyduje się na uznanie proponowanej kwoty. W pozostałych przypadkach rodzina decyduje się na złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela, albo domaga się przyznania wyższej kwoty za pośrednictwem drogi sądowej. Około 37% odszkodowań zostaje wypłaconych w ramach ugody zawartej pomiędzy stronami, w pozostałych 24% spraw rodzina może uzyskać pieniądze dopiero po zapadnięciu wyroku sądowego.

W obecnej sytuacji prawnej kierowanie spraw odszkodowawczych na drogę sądową jest opłacalne, w tym wypadku można otrzymać nawet o połowę wyższą kwotę zadośćuczynienia od proponowanej początkowo. W przypadku wprowadzenia taryfy stawek odszkodowania, kwoty te będą niższe, ponieważ zostanie ona wyliczona nie tylko na podstawie orzecznictwa, ale będą brane pod uwagę również świadczenia wypłacane na etapie uznania zakładów ubezpieczeń. Ostatecznie okazuje się, że możemy stracić na wprowadzeniu nowych zasad wypłaty odszkodowań, zyskamy za to przejrzyste uzasadnienia ze strony ubezpieczycieli.

Aktualne zestawienia dostępnych produktów:
chwilówki online porównanie wrzesień 2021
kredyty gotówkowe porównanie wrzesień 2021
najlepsze konta osobiste wrzesień 2021
karty kredytowe promocje wrzesień 2021